środa, 25 lipca 2012

Transfery: podsumowanie lipca

Nowy rozgrywający Skry Bełchatów, transfery reprezentacyjnych środkowych w PlusLidze, nowe kluby Stanleya, Horstinka i Bjelicy. Prezentujemy podsumowanie transferowych wydarzeń miesiąca lipca.

W PlusLidze wyjaśniła się największa transferowa zagadka tego lata - poznaliśmy nowego rozgrywającego Skry Bełchatów, który zastąpił w zespole wicemistrza Polski Hiszpana Falaskę. Nazwisko Dejana Vincicia często przewijało się w medialnych spekulacjach, ale my nie możemy pozbyć się wrażenia, że Słoweniec nie jest zawodnikiem kalibru wystarczającego do realizacji marzeń bełchatowskiego klubu. Skra, w obecnym składzie, powinna raczej skupić się na odebraniu tytułu mistrzowskiego Resovii. Misję wygrania Ligi Mistrzów chyba będzie trzeba odłożyć na później. Do Skry dołączył też utalentowany środkowy z Serbii - Srecko Lisanać, ale od razu wypożyczono go do AZS-u Częstochowa.

Kilka godzin temu kontrakt z Jastrzębskim Węglem podpisał Patryk Czarnowski. Oznacza to, że cztery najmocniejsze kluby polskiej ekstraklasy skompletowały podstawowe kadry swoich drużyn, które zostaną jeszcze uzupełnione przez siatkarzy z Młodej PlusLigi.. Najbardziej wyrównane zespoły zbudowano w Rzeszowie i Kędzierzynie-Koźlu. Do tego ostatniego miasta przenosi się kapitan reprezentacji Polski Marcin Możdżonek. 

Powoli wzmacnia się również AZS Politechnika Warszawska. Ostatnio do zespołu stolicy dołączyli młodzi środkowi - Dawid Dryja i Przemysław Smoliński. Lotos Trefl Gdańsk wypożyczył z Resovii Mateusza Mikę, zaś w AZS-ie Olsztyn od nowego sezonu będziemy oglądać Łukasza Szarka, Michała Żurka i norweskiego rozgrywającego Jonasa Kvalena.

W końcu zwolniły nieco kluby rosyjskie. Nie przeszkodziło to jednak w przejściu Claytona Stanleya z Uralu Ufa do Lokomotiwu Nowosibirsk. Z kolei Ukrainiec Dmytro Babkov (kiedyś Pamapol Wieluń) podpisał kontrakt z Uralem. W Rosji zagra również przyjmujący Milos Nikić. Reprezentant Serbii zamienił włoską Moznę na Gubernię Niżny Nowogród. 

Plejadę gwiazd zatrudniło tureckie Fenerbahce. Do Miljkovicia i Marshalla dołączyli: trener Daniele Bagnoli i doświadczeni Matej Cernić oraz Novica Bjelica. Na zagraniczny zaciąg postawił również rumuński Tomis Constanta. Zespół który w fazie grupowej przyszłorocznej Ligi Mistrzów zmierzy się m.in. ze Skrą i Fenerbahce zakontraktował takich uznanych zawodników jak Czarnogórzec Marko Bojić (dotychczas Resovia), Serb Milos Terzić (Tours VB) oraz Fin Olli-Pekka Ojansivu (Sankt Petersburg). Mariusz Sordyl, który jest obecnie trenerem innego rumuńskiego klubu - Rematu Zalau - w przyszłym sezonie stanie przed trudnym zadaniem obrony tytułu mistrza Rumunii.

Swoje kadry kompletują również włoskie kluby. Altotevere Volley, które zastąpiło w Serie A1 San Giustino, pozyskało m.in. De Togniego, Bohme czy Cebulja. Rezerwowym atakującym Trentino będzie Bułgar Uchikow. W Modenie zagra 36-letni Marco Molteni, a do Latiny przechodzi inny były reprezentant Italii Alberto Cisolla. Copra Piacenza, która wcześniej zakontraktowała m.in. Feiego i De Cecco ściągnęła ostatnio przyjmujących Romy Volley - Maruottiego i Sisleya Belluno - Ogurcaka. Tymczasem kolega Ogrucaka z Belluno - Robert Horstink przenosi się do Kataru. 

Z innych egzotycznych transferów: Kubańczyk Oriol Camejo opuścił Brazylię i zagra w koreańskim LIG Greaters. Warto odnotować jeszcze dwa transfery: przenosiny Ashleia Nemera z Jastrzębskiego Węgla do tureckiego Torul Genclerbirligi, a także zmianę klubu Michala Hrazdiry. Były siatkarz AZS-u Częstochowa w przyszłym sezonie zagra w Volley Milano.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz